poniedziałek, 12 sierpnia 2013

woyage

Kolejna wycieczka godna polecenia to:

Paryż za grosze




Jest to wycieczka objazdowa za jedyne 749 zł!




W cenie zapewnione:

zakwaterowanie w pokojach 2, 3 osobowych,
2 śniadania,
2 noclegi,
zwiedzanie wg programu,
transport autokarem klasy LUX (barek, klimatyzacja, DVD, toaleta),
opieka pilota.

Dodatkowo płatne obowiązkowo:

ubezpieczenie KL, NW 50 pln/os.,
bilety wstępu do zwiedzanych obiektów w Paryżu, przewodnik po Luwrze, zestawy słuchawkowe, przejazdy metrem (około 110 euro),
wyżywienie w trakcie zwiedzania.
dopłata paliwowa 40 pln/os.




Program ramowy:

1 dzień - wyjazd z Polski
2 dzień - przyjazd na zwiedzanie centrum Paryża w godzinach porannych, zwiedzanie pieszo i metrem. Wizytę naszą rozpoczniemy od najstarszej części Paryża Wyspy Cite (Ile de la Cite), która jest sercem Paryża i najchętniej odwiedzanym zakątkiem stolicy Francji. Zobaczymy katedrę Notre Dame, zachwycającą gotycką perłę.Następnie udamy się do Dzielnicy Łacińskiej (Quartier Latin). Stamtąd pojedziemy do kompleksu Invalides, gdzie zobaczymy grób Napoleona Bonaparte. Kolejnym punktem dnia będzie wizyta w Musee d'Orsay - świątyni sztuki XIX w., znanej ze swej wspaniałej kolekcji dzieł impresjonistów, a zbudowanej w budynku dawnego dworca kolejowego.












3 dzień - po wczesnym śniadaniu wyjazd do Luwru (Musee du Louvre) - jednego z największych muzeów świata, aby zobaczyć arcydzieła malarstwa i rzeźby (m.in. Mona Lisa, Nike z Samotraki, Wenus z Milo) zgromadzone w tym dawnym pałacu królewskim. Następnie przejazd na zwiedzanie Wersalu (Versailles) - imponującego kompleksu pałacowego króla Ludwika XIV, gdzie zobaczymy kolekcję dzieł sztuki w komnatach królewskich, Salę Lustrzaną i niepowtarzalne ogrody autorstwa Andre le Notre'a. Następnie powrót do centrum Paryża na spacer po ekumenicznym cmentarzu Pere Lachaise, który jest Panteonem na wolnym powietrzu i miejscem wiecznego spoczynku m.in. Fryderyka Chopina, Balzaca, Edith Piaf, Oscara Wilde'a, Jima Morrisona. Wieczorem rejs statkiem wycieczkowym po Sekwanie.














4 dzień - wyjazd na zwiedzanie Paryża pieszo i metrem. Rozpoczniemy od Wieży Eiffla (Tour Eiffel) - symbolu miasta, najwyższej budowli Paryża, z której szczytu roztacza się wspaniała i rozległa panorama. Stamtąd udamy na Pola Elizejskie (Champs Elyses), czyli najsłynniejszą aleję świata, gdzie zobaczymy łuk Triumfalny (L'Arc de Triomphe) - symbol zwycięstw Napoleona Bonaparte. Kolejnym punktem będzie Muzeum Perfum Fragonard - królestwie zapachów, gdzie można zapoznać się z tajemnicą produkcji perfum. Następnie odwiedzimy Muzeum Figur Woskowych Grevin - gdzie w scenografii neobarokowego teatru zobaczymy kolekcję figur słynnych postaci świata filmu, teatru i mediów. Czas wolny na obiadokolację. Na koniec dnia spacer po dzielnicy Montmartre, gdzie zobaczymy:

Place Blanche z Moulin Rouge - kabaret w którym narodził się kankan; Place Pigalle; Bazylikę Sacre Coeur - górującą na najwyższym wzgórzu miasta, imponującą śnieżno-białą świątynię w stylu grecko-bizantyjskim, wybudowaną jako symbol zgody narodowej. Wieczorem (ok. 21.00-22.00) podstawienie autokaru i wyjazd do Polski.




5 dzień - przyjazd do Polski w godzinach popołudniowych.


Takie i inne podróże możliwe dzięki: Biurze Podróży Latawiec Travel


czwartek, 8 sierpnia 2013

WYCIECZKA- Paryż i zamki nad Loarą

Wachlarz wycieczek do Paryża na dzisiejszym rynku jest bardzo rozległy, jednak takie perełki jak ta zdarzają się rzadko, jest to nie tylko oferta atrakcyjna cenowo, ale także pozwalająca dobrze i w odpowiednim standardzie poznać uroki miasta miłości i jego okolic.


Paryż i Zamki Nad Loarą dla wygodnych  


cena: 1099 zł


Program:
Zamki Chambord, Chenonceaux, Cheverny - Wersal - ogrody i pałac - Luwr i Mona Lisa - wieża Eiffla - 300 m. - katedra Notre Dame i rejs po Sekwanie - Francja w Miniaturze.

Dzień 1
Wyjazd z Polski według rozkładu. Przejazd przez Niemcy i Belgię. Podczas przejazdu planowane są krótkie postoje. Nocleg tranzytowy. (trasa ok.600-700 km od granic Polski)

Dzień 2
Po śniadaniu wyjazd z hotelu. Przyjazd do Paryża w godzinach popołudniowych.

Zwiedzanie miasta: Muzeum Figur Woskowych Grevin,  spacer przez Plac Vendome do paryskiej Opery. Następnie zakwaterowanie w hotelu i czas na odpoczynek. (program realizowany metrem i rer ).



Dzień 3
Po śniadaniu wyjazd z Paryża do doliny Loary, gdzie zwiedzimy trzy zamki-pałace: renesansowy Chambord, zbudowany na początku XVI w przez Franciszka I (prawdopodobnie według projektu samego Leonardo da Vinci), położony nad rzeką Cher - Chenonceaux (wspaniałe ogrody, przepiękna architektura) oraz utrzymany w stylu Ludwika XIII pałac w Cheverny. Obiadokolacja we własnym zakresie,  powrót na nocleg do Paryża. (trasa ok.400 km)



Dzień 4
Po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie - zaczniemy od Luwru ze wspaniałą kolekcją arcydzieł sztuki europejskiej: między innymi Mona Liza, Wenus z Milo, Nike z Samotraki.

Następnie  obejrzymy wyspę Cite czyli najstarszą część miasta: Katedrę Notre Dame, najwspanialszy zabytek sztuki sakralnej z XII w. zachwycający lekkością architektury, wspaniałymi witrażami i kunsztownie wykonanymi portalami. Kolejna atrakcja  to Wieża Eiffla - najsłynniejsza żelazna budowla Paryża, która od 1889 r. jest symbolem miasta wjazd na wysokość prawie 300 m. i możliwość obejrzenia niezwykłej panoramy to wspaniałe przeżycie. Ostatnim punktem dnia będzie rejs statkiem po Sekwanie. (trasa ok.100 km)





Dzień 5
Po śniadaniu zwiedzanie zaczniemy od Wersalu - słynnego kompleksu pałacowo-ogrodowego stworzonego przez Ludwika XIV, między innymi Sala Lustrzana i apartamenty Madame de Pompadour.

Kolejnym punktem programu będzie "Francja w Miniaturze", czyli ogromny park o kształcie granic Francji, gdzie obejrzeć można wszystkie najciekawsze i najpiękniejsze zabytki: zamki nad Loarą, warownię Carcasonne, pałac papieski w Avignon i inne. Następnie powrót do Paryża.

Na koniec proponujemy spacer po Montmartre, dzielnicy artystów i nocnego życia: słynny Plac Pigalle, liczne teatry i kabarety (m.in. Moulin Rouge), bazylika Sacre Coeur, która od końca XIX wieku stała się symbolem paryskiej pobożności) oraz Plac du Tertre. (trasa ok.100-150 km)









Dzień 6
Po śniadaniu zwiedzanie miasta - program realizowany środkami komunikacji miejskiej: Muzeum Perfum "Fragonard", gdzie poznacie Państwo proces produkcji perfum i historię "kwiatowego" przemysłu. Na koniec "degustacja zapachów" i możliwość zakupienia perfum. Następnie chyba najsłynniejsza aleja świata, słynne Pola Elizejskie zwieńczone symbolem chwały militarnej Francji - Łukiem Triumfalnym. Czas wolny na indywidualne spacery. Wyjazd z Paryża w godzinach popołudniowych (około godziny 17.00). Przejazd przez Belgię i Niemcy. Podczas przejazdu planowane są krótkie postoje. (trasa ok.1200 km do granic Polski)





Dzień 7
Przyjazd do Polski w godzinach porannych (Torzym ok. 9.00)


Więcej informacji dostępnych w <3

środa, 7 sierpnia 2013

Les festivals en France

Historia francuskich festiwali wiąże się z datą 4 - 10 września 1947 roku, kiedy Jean Vilar (1912-71) użył placu Papieży w Avignon (w Prowansji) dla swojego festiwalu sztuki dramatycznej zwanego „Tydzień Sztuki w Avignon”. Od lat 50-tych XX wieku festiwale stają się coraz bardziej popularne, poszerzają swój zakres oraz tematykę.


We Francji odbywają się festiwale w większości dziedzin sztuki:
  • teatralne: w Sarlat (w Akwitanii – festiwal sztuki gry teatralnej); w Aurillac (w Owernii - coroczny festiwal teatrów ulicznych); „Festiwal Jesień” w Paryżu organizowany od 1972 r. i poświęcony teatralnej sztuce współczesnej (wrzesień, październik), itd.;



  • muzyczne: w Aix-en-Provence (w Prowansji - od 1948 roku organizowany jest międzynarodowy festiwal sztuki lirycznej); w Orange (w Prowansji – festiwal opery i koncertów symfonicznych); w Bordeaux (festiwal jazzowy „Maj w Bordeaux”), w Vaucluse (w Prowansji – festiwal muzyki średniowiecznej), itd.;

  • jazzowe: w Antibes (na Lazurowym Wybrzeżu); w Andernos (w Akwitanii – coroczny festiwal „Jazz na wolności”); w Coutances (w Normandii – coroczny festiwal zatytułowany „Jazz pod jabłoniami”), itd.;


  • filmowe: festiwal w Cannes (na Lazurowym Wybrzeżu) – od 1946 r. najbardziej prestiżowy festiwal filmów międzynarodowych we Francji; w Annecy (w regionie Rodan – Alpy) - festiwal filmów animowanych i włoskich; w Avoriaz (w regionie Rodan - Alpy) - festiwal filmów fantastycznych, itd.;

  • grafiki artystycznej: festiwal komiksów w Angoulême (w Poitou – Charentes) organizowany od 1974 r., itd..

  • festiwale związane z gastronomią, mi. in.: święta wina (pod koniec czerwca w Bordeaux w Akwitanii – czterodniowy festiwal wina; w sierpniu targ winny w Colmar w Alzacji); cydru (w Normandii w Vimoutiers – w czasie Wielkanocy festyn cydru i szarlotki); czosnku (tradycyjny jarmark czosnkowy w Uzès w Prowansji w czerwcu);

  • festyny związane z tradycją danego regionufestyny żeglarskie (m.in. w Sète w regionie Langwedocja – Roussillon), walki byków („La Féria” otwierająca sezon walki byków w Arles (w Prowansji) w okresie wielkanocnym; festyny organizowane w sierpniu w Kraju Basków: Biarritz i St. Jean de Luz oraz „La Féria de Pentecôte” w Nîmes (w Langwedocji) w maju), itp.






Zapraszam do dalszego śledzenia bloga :)
bisous!

Les jours libres en France

We Francji, jak i w wielu innych państwach obchodzone są święta, każde z nich posiada swoją historię i celebrowane jest w swój własny, osobliwy sposób. Oto one:


~ 1 stycznia - le Jour de l'An, le Jour du Nouvel An
Nowy Rok – międzynarodowe święto przypadające 1 stycznia każdego roku (w kalendarzu gregoriańskim), w Polsce jest to dzień wolny od pracy. W powszechnie przyjętym zwyczaju obchodzenie święta należy rozpocząć od otworzenia butelki szampana o północy z dnia 31 grudnia na 1 stycznia następnego roku. Dzień poprzedzający Nowy Rok nosi w polskiej tradycji miano Sylwestra. Zwyczaj rozpoczynania nowego roku od pierwszego dnia stycznia wprowadził w swej reformie kalendarzowej Gaius Iulius Caesar (Juliusz Cezar). Rzymianie czcili w ten dzień Janusa, boga bram, drzwi i początków. Wiele języków, w tym angielski i niemiecki przejęły właśnie od Janusa nazwę miesiąca styczeń (ang. January). Wcześniej Rzymianie nowy rok witali 1 marca.





~ 31 marca- Pâques
Wielkanoc (Pascha, Niedziela Wielkanocna) — najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Poprzedzający ją tydzień, stanowiący okres wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń, nazywany jest Wielkim Tygodniem. Ostatnie trzy doby tego tygodnia: Wielki Czwartek (wieczór), Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania znane są jako Triduum Paschalne (Triduum Paschale). W chrześcijaństwie wprawdzie każda niedziela jest pamiątką zmartwychwstania Chrystusa, ale Niedziela Zmartwychwstania jest z nich najbardziej uroczysta. Podczas soboru nicejskiego w 325 roku ustalono, że będzie się ją obchodzić w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Ta skomplikowana zasada jest w istocie przełożeniem na solarny w swej naturze kalendarz juliański konkretnej daty 14 nisan z religijnego kalendarza hebrajskiego, który jest kalendarzem lunarno-solarnym. Data 14 nisan wyznacza w kalendarzu hebrajskim początek święta Paschy, wokół którego działy się wydarzenia zbawcze. Wielkanoc jest więc świętem ruchomym: może wypaść najwcześniej 22 marca, zaś najpóźniej 25 kwietnia. Z datą Wielkanocy powiązany jest termin większości ruchomych świąt ogólnochrześcijańskich i katolickich, m.in.: Środa Popielcowa, Wielki Post, Triduum Paschalne, Wniebowstąpienie Pańskie, Zesłanie Ducha Świętego, Boże Ciało i inne. Po wprowadzeniu kalendarza gregoriańskiego znów pojawiły się odmienności: w prawosławiu Wielkanoc obchodzi się bowiem zgodnie z kalendarzem juliańskim.











~ 1 maja - Święto Pracy i Święto konwalii (la fête du muguet)
Święto Pracy (właściwie Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja) – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce święto państwowe ustawowo wolne od pracy. Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń, które miały miejsce w pierwszych dniach maja 1886 r. w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.













~ 8 maja - Dzień Zwycięstwa (Fête de la Liberté et de la Paix)
Święto upamiętniające w całej Europie Zachodniej zakończenie drugiej wojny światowej (fin de la Seconde Guerre mondiale). W dniu tym , podobnie jak 11 listopada, wspomina się żołnieży poległych za ojczyznę. Na budynkach państwowych powiewaja flagi narodowe.









~ 19 maja - Zielone Świątki - Święto Zesłania Ducha Świętego (la Pentecôte)
Zesłanie Ducha Świętego – według Dziejów Apostolskich wydarzenie, które miało miejsce 50 dni po Święcie Paschy (48 dni po Wielkiej Nocy). Na zebranych w wieczerniku apostołów, Maryję i niewiasty zstąpił Duch Święty. Apostołowie zaczęli przemawiać w wielu językach (ksenolalia) oraz otrzymali inne dary duchowe – charyzmaty. Wydarzenie to zostało zapowiedziane przez Jezusa przed Jego Wniebowstąpieniem.









~ 30 maja - Boże Ciało (Fête-Dieu)
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego: Święto Najświętszego Ciała Chrystusa (Festum Sanctissimi Corporis Christi), potocznie zwana także Świętem Ciała i Krwi Pańskiej, a w tradycji ludowej: Boże Ciało) – w Kościele katolickim uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu, święto nakazane. Wierni szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Pamiątkę tego wydarzenia Kościół katolicki obchodzi także w Wielki Czwartek, wtedy jednak rozpamiętuje się także Mękę Jezusa Chrystusa, uroczystość Bożego Ciała natomiast ma charakter dziękczynny i radosny. W Polsce obchodzi się ją w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. Najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca. W niektórych krajach przenoszone jest na kolejną niedzielę.












~ 14 lipca - Święto Narodowe (Zburzenie Bastylii)
14 lipca Francja celebruje obchody upamiętniające zdobycie przez lud Paryża Bastylii oraz Wielką Rewolucję Francuską. W całej Francji mają miejsce bale, pikniki, pokazy sztucznych ogni. W Paryżu na Polach Elizejskich co roku odbywa się defilada wojskowa, w której udział bierze między innymi prezydent Francji. Bastylia (fr. la Bastille) – zamek wybudowany pod Paryżem, w latach 1370–1383, jako część jego umocnień, w celu obrony bramy Św. Antoniego. Słowo la bastille w wolnym tłumaczeniu oznacza każdy zamek tuż za rogatkami miasta i jest mniej więcej odpowiednikiem polskiego słowa "barbakan". Z upływem czasu Paryska Bastylia straciła swe znaczenie obronne. W XVII w. stała się ciężkim więzieniem. Pierwotnie zamek posiadał cztery wieże, za panowania Ludwika XVI został rozbudowany o kolejne cztery wieże. 14 lipca 1789 r. w czasie zamieszek, rozpoczynających rewolucję francuską, zamek został zdobyty przez lud paryski i jako symbol ucisku w czasie późniejszym zburzony. Choć samo zdobycie Bastylii trudno uznać za jakiś wielki sukces rewolucjonistów – twierdzy bronili głównie żołnierze-weterani (niektórzy inwalidzi; ci, którzy przeżyli, zostali zamordowani), a uwolniono zaledwie kilku więźniów (czterech fałszerzy, hrabiego oskarżonego o kazirodztwo i dwóch szaleńców), to jednak miało ono wymiar ważnego symbolu i zostało później zmitologizowane w rewolucyjnej ikonografii. Dzień 14 lipca do dziś jest we Francji świętem narodowym i jest co roku hucznie obchodzony.












~ 15 sierpnia - Wniebowstąpienie NMP (L'Assomption)
Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny (łac. Assumptio Beatae Mariae Virginis in coelum) – przedmiot wiary dotyczącej wzięcia do nieba z ciałem i duszą Najświętszej Marii Panny po dopełnieniu biegu jej ziemskiego życia. Dogmat ten uznawany jest w Kościele rzymskokatolickim i innych Kościołach w unii z Rzymem. Według teologii rzymskokatolickiej Jezus Chrystus własną mocą wstąpił do nieba, Najświętsza Maryja Panna mocą Bożą została wzięta do nieba. Prawosławie Wniebowzięcie NMP uznaje pod nazwą Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. W teologii prawosławnej Wniebowzięcie Marii wypływa z faktu, że jest Matką Jezusa-Życia, który po Jej śmierci zabiera Ją do nieba. Śmierć Chrystusa była dobrowolna, natomiast śmierć Jego Matki była zgodna z ogólnym prawem natury. Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny jest również przedmiotem dogmatu Kościoła katolickiego, ogłoszonego w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (Najszczodrobliwszy Bóg) w 1950 roku przez papieża Piusa XII. Dogmat ten stwierdza, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały. Kościoły wschodnie od V wieku obchodziły koimesis (gr. zaśnięcie) Najświętszej Marii Panny. Wniebowzięcie zajęło miejsce Zaśnięcia, kiedy w VII wieku przyjęte zostało to święto w Rzymie.












~ 1 listopada - Wszystkich Świętych (La Toussaint)
Uroczystość Wszystkich Świętych wywodzi się głównie z czci oddawanej męczennikom, którzy oddali swoje życie dla wiary w Chrystusa, a których nie wspomniano ani w martyrologiach miejscowych, ani w kanonie Mszy Świętej. W III wieku rozpowszechniła się tradycja przenoszenia całych relikwii świętych, lub ich części, na inne miejsca. W ten sposób chciano podkreślić, że święci są własnością całego Kościoła. Kiedy w 610 papież Bonifacy IV otrzymał od cesarza starożytną świątynię pogańską Panteon, kazał złożyć tam liczne relikwie i poświęcił tę budowlę na kościół pod wezwaniem Matki Bożej Męczenników. Od tego czasu oddawano cześć wszystkim zmarłym męczennikom, w dniu 1 maja. Grzegorz III w 731 przeniósł tę uroczystość na dzień 1 listopada, a w 837 papież Grzegorz IV rozporządził, aby odtąd 1 listopada był dniem poświęconym pamięci nie tylko męczenników, ale wszystkich świętych Kościoła katolickiego. Jednocześnie na prośbę cesarza Ludwika Pobożnego rozszerzono to święto na cały Kościół.












~ 11 listopada - Rocznica Rozejmu (Armistice)
W dniu tym wspomina się żołnierzy, którzy zginęli za ojczyznę (morts pour la patrie). Kombatanci składają kwiaty u stóp pomników. W Paryżu prezydent Republiki Francji zapala znicz na grobie nieznanego żołnierza pod Łukiem Triumfalnym (à la tombe du soldat inconnu sous l'Arc de Triomphe).











~ 25 grudnia - Boże Narodzenie (Noël)
Boże Narodzenie, Uroczystość Narodzenia Pańskiego – w tradycji chrześcijańskiej to święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. Jest to liturgiczne święto stałe, przypadające na 25 grudnia (wg kalendarza gregoriańskiego). Boże Narodzenie poprzedzone jest okresem trzytygodniowego oczekiwania (dokładnie czterech niedziel), zwanego adwentem. W Kościołach, które nadal celebrują liturgię według kalendarza juliańskiego (tzw. Kościoły wschodnie, głównie Kościół prawosławny), Boże Narodzenie przypada obecnie 6 stycznia. W niektórych Kościołach chrześcijańskich święta Bożego Narodzenia zaczynają się od dnia poprzedzającego rocznicę narodzin Jezusa - Wigilii (wieczór 24 grudnia), zwanej w Polsce regionalnie Gwiazdką lub Godami. W dniu tym tradycją w Polsce jest post jakościowy (bezmięsny, w pewnych regionach kraju jest to post ścisły). Punktem kulminacyjnym dnia jest uroczysta kolacja, do której tradycja nakazywała zasiadać po pojawieniu się na niebie pierwszej gwiazdki, na pamiątkę gwiazdy prowadzącej Trzech Króli do stajenki. Świętowanie Wigilii, ani tradycyjny post w tym dniu nie są wspólne wszystkim chrześcijanom, np. protestanci nie zachowali specjalnych przepisów odnośnie do jedzenia lub niejedzenia mięsa. Chrześcijan prawosławnych obowiązuje w tym dniu ścisły post, aż do kolacji wigilijnej. Warto mimo to odnotować, że w Polsce również i mniejszości wyznaniowe przestrzegają wigilijnego postu ze względu na specyficzną tradycję naszego kraju. Obowiązek postu zniesiono w Kościele katolickim w roku 1983 (Nowy kodeks prawa kanonicznego), w Polsce episkopat podtrzymywał post wigilijny specjalnym dokumentem aż do roku 2003 - obecnie post w Wigilię jest jedynie zalecany. Polska literatura kulinarna (np. Lemnis Vitry) podaje, że liczba gości w czasie wieczerzy wigilijnej powinna być parzysta (plus jeden talerz dla nieobecnych/zmarłych/niespodziewanych przybyszów/Dzieciątka). Natomiast nie ma zgodności co do liczby potraw: według niektórych źródeł powinna ona wynosić 12, zaś w innych podkreśla się, że winna być nieparzysta, generalnie 13 u magnatów, 11 u szlachty, 9 u mieszczaństwa. Te 13 potraw jest górną granicą. Ale według księcia J. O. Radziwiłła, można spróbować wszystkich ryb, które są liczone jako jedno danie. O północy w kościołach rzymskokatolickich rozpoczyna się uroczysta msza zwana Pasterką. Następny dzień (25 grudnia) jest nazywany Bożym Narodzeniem, a 26 grudnia to w Polsce drugi dzień świąt obchodzony na pamiątkę św. Szczepana, pierwszego męczennika za wiarę chrześcijańską. Kolorem liturgicznym w okresie Bożego Narodzenia jest kolor biały. W krajach o tradycji katolickiej, prawosławnej i protestanckiej pierwszy dzień Bożego Narodzenia jest dniem wolnym od pracy. W większości krajów wolny od pracy jest również drugi dzień Bożego Narodzenia (w Wielkiej Brytanii zwany Boxing Day).




wtorek, 6 sierpnia 2013

Kogokolwiek zapytano by: co warto obejrzeć we Francji? Odpowiedź brzmiałaby tak samo, a mianowicie: Paryż. Oczywiście miasto to posiada jedyny w swoim rodzaju urok, kojarzone z miłością, zakochanymi, romantycznymi spacerami.. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele do zaoferowania ma Francja, miejsca, które powinno się zobaczyć wychodzą poza granice Paryża.

Francuskie miasta, o które trzeba zahaczyć zwiedzając ten piękny kraj to: 


 Miasto w południowej Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Wybrzeże Lazurowe, w departamencie Bouches-du-Rhône. To najbardziej kosmopolityczne miasto Francji, zawdzięczające swoje znaczenie portowi. Usytuowanie sprawia, że jest to swoisty tygiel ras i narodowości.
Jednym z najpiękniejszych obiektów sakralnych w Marsylii jest Bazylika Notre-Damme-de-la-Garde wybudowana w drugiej połowie XIX wieku. Jest to bardzo bogato zdobiony obiekt, pokryty warstwami kolorowych marmurów, z licznymi malowidłami ściennymi oraz witrażami. Towarzyszy mu dzwonnica z 9-metrową złoconą statuą Matki Boskiej. Zainteresowanie budzi też opactwo San Victor wraz z zabytkowymi kryptami. Z bardziej nowoczesnych obiektów przyciąga uwagę blok mieszkalny Cité Radieuse, budzący spore kontrowersje. Inne ciekawe obiekty, to stara i nowa katedra La Mayor oraz XVII-wieczny Ratusz.













 Miasto we Francji, w środkowo-wschodniej części kraju, nad rzekami Rodanem i Saoną, w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Rodan. Ludność 470 tysięcy. Tradycyjny ośrodek przemysłu włókienniczego. Ważny węzeł kolejowy – linia TGV. Ośrodek kulturalno–naukowy.

Wzgórze Fourviere
Na szczycie wzgórza miały miejsce narodziny miasta Lyon. W pobliskim klasztorze jezuitów mieści się dziś Muzeum Fourviere. W okolicy można zwiedzić też park archeologiczny Fourviere, odsłaniający ruiny: teatru i odeonu, term, końcowe arkady akweduktu i jeden budynek, którego identyfikacja przysparza jeszcze naukowcom trudności. Na wzgórzu znajduje sie też najstarszy we Francji teatr z zachowanymi fragmentami marmurowej posadzki i oryginalną maszyną do unoszenia kurtyny.
Stary Lyon
Starówka w Lyonie to ogromna liczba zabytków sięgających okresu gotyku. Jest tu wiele kamieniczek z tego okresu, które zachowały się do dziś w stanie całkiem dobrym. Ich suruwość urozmaicają budynki renesansowe, zdobione bogato sztukaterią. Kamieniczki są usytuowane przy wąskich krętych uliczkach, a urozmaicają je przejścia, korytarze, schodki i przepiękne dziedzińce. Ozdobą Starego Lyonu jest 400-letnia katedra św. Jana Chrzciciela. W jej wnętrzu znajduje się XIV wieczny zegar astronomiczny, który, pomimo założenia, że to słońce krąży wokół ziemi - pokauje precyzyjną godzinę.
Dzielnica Presqu’île
Dzielnica stanowiła w dawnym Lyonie centrum bogactwa określane jako wyspa Canabae i zamieszkiwane przez najbogatszych Rzymian. Dziś centrum stanowi najpięknieszy plac Terreaux, na którym kiedyś stała szubienica. Jej miejsce zajmuje obecnie bogata rzeźbiona fontanna. Przy placu znajduje się niezwykle bogaty pałac św. Piotra, dawniej opactwo benedyktyńskie dziś muzeum sztuki zwane Małym Luwrem. Drugi w tej dzielnicy place Antonin Poncet,zwany też place de la Comedie jest miejscem usytuowania Opery Lyonu.






050a Romańsko gotycka katedra św. Jana Chrzciciela.











Miasto w południowo - zachodniej Francji, w regionie Midi-Pyrénées, w departamencie Haute-Garonne nad Garonną. Około 435 tysięcy mieszkańców. Centrum przemysłu kosmicznego i lotniczego. Siedziba koncernu Airbus Industrie. Drugi po Paryżu ośrodek akademicki. Miasto założone przez Rzymian - Tolosa, później w V wieku stolica Wizygotów. Tuluza zwie się ją różowym miastem - "la ville rose" – bo wiele budynków jest w niej zbudowanych z czerwonej cegły. Jest to największe miasto w południowej części państwa, a piąte w kolei w kraju jeśli chodzi o wielkość. To przede wszystkim jeden z ważniejszych ośrodków oświatowych – posiada (poza Lyonem i Paryżem) największą liczbę studentów. W mieście tym znajduje się siedziba trzech uniwersytetów - uniwersytet Tuluza I – Capitole, uniwersytet Tuluza II – Le Mirail, a także uniwersytet Tuluza III – Paul Sabatier. Obecnie Tuluza po wielu trudnych dla tego miasta wiekach przechodzi okres rozkwitu.

W centrum starej Tuluzy położony jest Plac du Capitole. Pośrodku placu wznosi się ratusz, ten zaś połączony jest z teatrem. Nieopodal Placu du Capitol możemy się natknąć na przepiękny gotycki kościół Jakobinów. W jego wnętrzu przechowywany jest relikwiarz filozofa i teologa św. Tomasza z Akwinu. Tuż obok kościoła znajduje się wzniesiona jeszcze w XIV wieku kaplica św. Atoniego. Posiada ona wspaniałe w swej okazałości gotyckie freski. W Tuluzie znajduje się też wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO Bazylika św. Saturnina. Bazylika owa kiedyś punkt obowiązkowy na mapie pielgrzymek do Santiago de Compostela, obecnie w swoim wnętrzu skrywa XVIII wieczny grobowiec św. Saturnina. Zdaniem turystów najciekawszą i zarazem największą kolekcją sztuki z okresu od średniowiecza do przełomu wieku XIX i XX może pochwalić się Muzeum Augustynianów, które w swych zbiorach posiada takie przedmioty jak obrazy Rubensa czy Delacroix. Muzeum to mieści się w dawnym klasztorze Augustynów.
Katedra i inne atrakcje
O jednym z najpiękniejszych zabytków Tuluzy wspominam dopiero teraz pomimo całej jego niezwykłości. Jest to niczym specjalnym z zewnątrz nie zachwycająca Katedra św. Szczepana. Wewnątrz natomiast pięknie prezentuje się barokowy ołtarz a także stalle z tronem biskupim. Oczywiście wszystkie wyżej wspomniane atrakcje są dostępne dla zwiedzających Francję turystów. Tak więc Tuluza to miasto historyczne. Swym pięknem przyciąga rzesze turystów. To miasto katedr i kościołów. To również miasto romantyczne i pełne miłości, gdzie można wypocząć spacerując bulwarami wzdłuż Garonny, idąc jej brzegiem spocząć na krótką chwilę na ławeczce na Place de la Daurade obok XVIII wiecznego kościoła… 












jest średniej wielkości francuskim miastem liczącym około 230 tysięcy mieszkańców. Położone jest w malowniczym estuarium, czyli lejkowatym ujściu rzeki Garonny, mniej więcej 100 km od wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Doskonała żeglowność rzeki i połączenie z oceanem sprawiają, że jest to ważne miasto portowe, pełniące w tym zakresie znaczącą rolę jako jeden z największych portów Francji z dostępem dla wielkich statków oceanicznych.

Historycznie Bordeaux jest światową perełką. Kilka miesiecy temu zostało wpisane na światową listę zabytków UNESCO. Znajduje się tu około 350 zabytków usytuowanych w całym mieście, ale szczególnie ważny jest podlegający ścisłej ochronie konserwatorskiej obszar 150 ha Starówki. Zdecydowanie polecanym zabytkiem są pozostałości murów obronnych wraz z bramami miejskimi oraz stary, pozostały jeszcze z czasów rzymskich amfiteatr. Jest tu również szereg kościołów, w tym najważniejsze: średniowieczny St Seurin, St. Michel, świątynia Ste-Eualie oraz katedra St. Andre.
Starówka
Większość najbardziej znanych i najpiękniejszych zabytków miasta skupia się na lewym brzegu Garonny. Centrum Starówki stanowi Plac Quinconceszbudowany według planu tzw. kwinkunksu czyli usytuowania obiektów na czterech rogach i jednego centralnie w środku placu. Przypomina to nieco układ kropek w "piątce" na kostce do gry. Centralnym punktem placu jest fontanna z pomnikiem Monument des GirondinsStatua pomnika ma aż 50 m wysokości.Na Starówce wart odwiedzenia jest również Place Gambetta, czyli specyficzne miejsce pełne straganów i ulicznego gwaru, a zarazem siedziba najdroższych w mieście butików. Niedaleko, przy Placu Pey-Berland mieści się najpiękniejsza w Bordeaux Katedra świętego Andrzeja ze słynną Bramą Królewską, wzorowana na katedrze Notre Dame.
Mosty
Bordeaux to również miasto mostów. Łączy je prowadząca wzdłuż biegu Garonny promenada, którą można spacerować delektując się pięknym widokiem. Najpiękniejszy jest most z kamienia Pont de Pierre, zbudowany na początku XIX wieku na 17 łukach, które symbolizują litery w imieniu i nazwisku cesarza. Niezwykle piękny jest też wiszący na wysokości 58 metrów Most Akwitański - Pont d'Aquitaine, który ma aż 1767 m długości. Promenadą można dojść do Place de la Bourseczyli Placu Giełdy, który obecnie stanowi turystyczne centrum handlowe, pełne sklepików z pamiątkami. Bardzo charakterystyczny dla placu jest kompleks wodny, odbijający w pogodne dni budynki, przeglądające się w tafli jak w lustrze.
Atrakcje
Miasto jest także rajem dla studentów i smakoszy. Z jednej strony znajduje się tu wiele szkół i uniwersytetów kształcących niemalże we wszystkich możliwych kierunkach, jakie sobie można wyobrazić. Stąd miasto rozbrzmiewa zwłaszcza na początku roku akademiskiego wieloma językami i mieni się kolorami skóry, strojów i egzotycznymi klimatami. Kulinarnie to również raj dla łasuchów. Przede wszystkim można tu skosztować wszelkiego rodzaju owoców morza w towarzystwie doskonałego wina. Szczególną kulinarną mekką jest Targ Kapucynów, gdzie można kupić dosłownie wszystko i dodatkowo pogawędzić ze sprzedawcą. Miasto nigdy nie zasypia. Tętni życiem, zabawą, śpiewem, ruchem ulicznym, setkami rowerów i uśmiechniętych twarzy. Z pewnością jest to miejsce, z którego wraca się odrodzonym.












to miasto położone na Lazurowym Wybrzeżu, w regionie Prowansja-Alpy-Wybrzeże Lazurowe, w departamencie Alpes-Maritimes nad Zatoką Aniołów (Baie des Anges). Dzięki swojemu szczególnemu usytuowaniu pomiędzy ciepłymi i czystymi wodami a pasmem gór stanowi rajską turystyczną enklawę, w której słońce króluje przez większość roku zapraszając do kąpieli wodnych i plażowania. Można tu też oczywiście zajrzeć dla zabytków, zwłaszcza, że Nicea odegrała znaczną rolę w rozwoju europejskiej kultury, ale to co przyciaga do tego miasta to przede wszystkim niepowtarzalny urok plaż i samego miasta z niską, klasyczną zabudową. Nicea jest przygotowana na przyjęcie gości oferując im liczne miejsca noclegowe i obiekty rozrywkowe, tak typowe dla kurortów Lazurowego Wybrzeża.

Nicea to miasto słońca i plaż, uznawane formalnie za stolicę Lazurowego Wybrzeża, stąd większość atrakcji związana jest właśnie z rozrywką i mniej lub bardziej aktywnym wypoczynkiem. Już  od dawna wiadomo, że tutejszy klimat jest  zbawienny dla zdrowia, co wykorzystano do utworzenia w Nicei znanego kurortu związanego z leczeniem chorób układu oddechowego. Szczególnym miejscem jest przede wszystkimPromenade des Anglais czyli długi spacerowy bulwar wysadzany palmami prowadzący wzdłuż wybrzeża zatoki. Podobny klimat ma stojący przy promenadziePalais de la Méditerranée - obiekt zbudowany w stylu art deco. Druga promenada Quai des États-Unis z ogromnym pomnikiem w centralnej części prowadzi do Vieux Nice - starej dzielnicy Nicei, pełnej urokliwych wąskich uliczek i malowniczych domków.
Kościoły
W Vieux Nice znajduje się wiele pięknych starych kościołów, w tym Cathédrale Ste-Réparate przy placu Rossettiego, z charakterystyczną kopułą pokrytą kolorowymi dachówkami, Chapelle de la Miséricorde (Kaplica Miłosierdzia Boskiego) i église St-Jacques le Majeur przy place du Gésu. Kaplica Miłosierdzia Bożego ulokowana w samym sercu dzielnicy Cours Saleya to nieduży, kameralny kościół oparty na planie owalu, wzniesiony około roku 1740. Wewnątrz znajdują się 4 piękne kaplice: św. Jana Chrzciciela, św. Augustyna, św. Filipa Neri oraz św. Kajetana. Z kolei prawosławna Cathedrale Orthodoxe Russe Saint-Nicolas powstała z inicjatywy carowej Marii Fiodorowny, która chciała zaspokoić potrzeby finansowej elity rosyjskiej przybywającej do Nicei na letnie kuracje. Zbór jest największą cerkwią wzniesioną poza terytorium Rosji. W jego wnętrzu znajduje się zabytkowy ikonostas o dużej wartości oraz inne elementy oryginalnego zabytkowego wyposażenia.
Inne zabytki
Będąc w Nicei nie można pominąć wzgórza zamkowego La Colline du Chateau. Na wzgórzu zachowały się jeszcze resztki dawnego zamku i katedry, ale główną atrakcją jest tam park kwiatowy i sztuczny wodospad, które zapewniają świetny klimat do odpoczynku. Niezwykle ciekawym miejscem jest też Plac Massena, z przepięknymi starymi kamieniczkami i licznymi fontannami. Szczególny urok dla turystów ma jednak Stara Nicea z licznymi kawiarenkami, plażowymi restauracjami, w których można zjeść dania wielu kuchni świata, w tym nicejski przysmak pisaladiere, czyli cienki placek z cebulą, oliwkami i anchois. Na uwagę zasługują takze pozostałosci rzymsklich ruin w dzielnicy Cimiez. Znajdują się tam pozostałości term z początków naszej ery, ruiny rzymskiego amfiteatru Palais du Senat, a także drobne szczątki świątyń, które również tutaj stawiano rzymskim bogom.
Miasto sztuki
Nicea od zawsze przyciągała do siebie mistrzów sztuki i znanych twórców, w tym przede wszystkim malarstwa. Przez lata mieszkali tu lub pracowali Matisse, Chagall, Renoir, Picasso, Bonnard i wielu innych, dzięki czemu kulturalnie miasto rozkwitło i stało się niezwykle bogate. Efektem są liczne muzea, a w nich zbiory sztuki o wartości milionów dolarów. Przede wszystkim istotny jest Pałac Lascarisa z wystawą genueńskiej sztuki baroku, głównie kobierców i mebli. Nie można też pominąć Musée d’Art et d’Histoire - Nicejskiego Muzeum Historii Sztuki ze zbiorami sztuki współczesnej. W Nicei jednak przede wszystkim panują wielcy malarze, i tak są tu Musée Matisse, ze wspaniałą kolekcją dzieł malarza, Musée des Beaux-Arts - Muzeum Sztuk Pięknych z kolekcją rzeźby i malarstwa, Musée National, Message Biblique Marc Chagal - ze słynną kolekcją siedemnastu obrazów Chagalla. Poza tym są w Nicei jeszcze muzea mniejszego formatu, prezentujące sztukę azjatycką czy prymitywną, ale wszystkie warte są odwiedzenia.

Plac Massena


Katedra Sainte-Reparate

Promenade des Anglais

Rosyjski Sobór Prawosławny Św. Mikołaja

Muzeum Sztuki i Historii w Nicei

Muzeum Archeologiczne w Nicei

Muzeum Sztuk Pięknych w Nicei




i oczywiście :


W ciągu wieków Paryż odgrywał dzięki pozycji kraju i języka na arenie międzynarodowej rolę stolicy cywilizacji europejskiej. Paryż jest miastem wiecznie żywym . Odbywają się tam przeróżne międzynarodowe konferencje, kongresy, sympozja, seminaria, targi. Swoje siedziby mają w Paryżu takie organizacje, jak UNESCO czy OECD.

Zabytki
Trudno jednoznacznie stwierdzić, jaki jest najważniejszy zabytek Paryża. Dla jednych będzie to słynna wieża, dla innych Łuk Triumfalny, dla jeszcze innych katedra. W Paryżu istniejącym ponad 2 tysiace lat jest wiele takich miejsc, których nie można pominąć. Przede wszystkim zaprasza do zwiedzania Luwr - najpiękniejszy paryski pałac z największym na świecie Muzeum Sztuki. Tu znajdują się wszystkie najsłynniejsze światowe dzieła, w tym Mona Lisa. W końcowej strefie słynnych Pól Elizejskich znajduje się place de l’Étoile a na nim Łuk Triumfalny, uważany za najbardziej znaną budowlę Paryża. Konstrukcja ma wymiary 49x46x16 metrów i jest bogato zdobiona rzeźbami. Niepowtarzalna w swoim uroku jest Katedra Notre Damme - budowana przez 200 lat na pierwotnej wyspie Île de la Cité w stylu francuskiego gotyku. Szczególnym elementem katedry są witraże i okienna rozeta. Inny sakralny obiekt to Bazylika Sacré – Coeur zbudowana jako realizacja obietnicy dwóch francuskich przemysłowców. Niezwykle ważny jest też Cmentarz Pere Lachaise, zajmujący prawie 50 ha terez porośnięty drzewami, z jednej strony miejsce pochówku a z drugiej największy teren zielony miasta. Z bardziej nowoczesnych obiektów warto wymienić słynna wieżę Eiffla, będącą symbolem paryskiej wystawy.
Sekwana i bulwary
Płynąca przez centrum miasta rzeka jest tak słynna, że znalazła swoje miejsce nawet w licznych piosenkach. Sekwana jest trzecią pod względem długości rzeką we Francji, jej długość wynosi 776 km. Źródło rzeki znajduje w środkowo-zachodniej części kraju, nieopodal Dijon, uchodzi do kanału La Mache w Hawrze. Od 2001 roku każdego lata w samym centrum Paryża bulwary biegnące wzdłuż rzeki przeistaczają się w piaszczystą plażę, z której co roku korzysta kilka milionów turystów i mieszkańców miasta. Niestety z powodu zanieczyszczeń i dużego ruchu statków kąpiel jest zabroniona, pomimo tych ograniczeń warto jednak chwilę odpocząć od zwiedzania leżąc i opalając się na rozgrzanym piasku, zwłaszcza że przyjemność ta nic nie kosztuje.
Miasto miłości i sztuki
Paryż niezaprzeczalnie kojarzy się z miastem zakochanych, dzięki swojemu fantastycznemu klimatowi, wąskim uliczkom, kafejkom wprost na ulicy i muzyce. Jest to także miasto sztuki i artystów. Normalne są wystawy obrazów wprost na jezdni czy chodniku. Paryż to też ulubione miejsce fotografów. Powstało tu wiele filmów. Na całym świecie znany jest Montmartre - dzielnica cyganerii paryskiej, kabaretów i rozrywki. Tu znajduje się najwięcej muzeów i najsłynniejsze dzieła sztuki. Paryż uważany jest za kulturalne centrum świata. Znajduje się to ponad 400 galerii sztuki i ok. 150 muzeów. Poza Luwrem warto odwiedzić Muzeum d'Orsey, mieszczące się w budynku po dawnym dworcu kolejowym. Obecnie Muzeum cieszy się sporą popularnością, gdyż to właśnie tu znajdują się słynne obrazy impresjonistów. Do najważniejszych dział można z całą pewnością zaliczyć obrazy Moneta, Degasa, Maneta, Bonnarda, Toulouse - Lautreca, Gauguina, Van Gogha czy też Seurata. Miłośnicy sztuki współczesnej nie mogą przegapić Centrum Georges Pompidou. Zaskakujące są nie tylko tutejsze eksponaty, ale i konstrukcja budynku.

Wieża Eiffela

Katedra Notre-Dame

Centre Georges Pompidou

Luwr



Bazylika Sacre-Coeur

Pałac wersalski


Plac Zgody

Dzielnica Łacińska


Wzgórze Montmartre

Uniwersytet Sorbona

Opera Garnier

Pałac Inwalidów

Pałac Luksemburski




To wszystko na dziś,
zapraszam do śledzenia bloga!

bisous!



Niezapomniane podróże możliwe dzięki Biurze Podroży Latawiec Travel  :)